Vagina monology

12. prosince 2011 v 21:01 | E-Lištička |  Čtenářák

Tak tu sedím, v rukách si přehazuji stále ten lepený výtisk z knihovny, hladím černé desky s červeným lemováním, dívám se na vrchní fotku autorky přednášející do mikrofonu, listuji zažloutlými stránkami a pak opět hypnotizována hledím na ten magický bílý nápis - VAGINA MONOLOGY. Sedím a stále nenacházím slova. Ne snad z fascinace. Ne snad kvůli tomu, že by mě kniha nezaujala, ale zkrátka proto, že nemohu nálezt počáteční výraz pro úvod, kterým bych mohla začít první zápis do rubriky Čtenářák. První zápis a hned tak velké sousto - jedna z nejslavnějších světových divadelních her, hra o ženách, nejen pro ženy.

"Kdyby vaše vagina uměla mluvit, co by řekla několika slovy?"Vagina monology - ten název jsem poprvé viděla, ani už nevím kde. Možná na nějakém plakátě lákajícím kolemjdoucí k návštěvě kulturní akce. Možná někde jinde, ale vím, že ta hra mě čímsi přitahovala. Toužila jsem po tom ji vidět, zažít, a tak, když na mě její tištěná verze náhodou vypadla z poličky v městské knihovně, bylo jasno a o pár minut později už jsem si ji nesla v kabelce domů. Text jsem zhltla téměř jedním dechem. S jakou fascinací jsem se nechala unášet na vlnách ženských příběhů, pohledů, vagin, na vlnách živených výrazným feminstickým podtextem. Ale ne tím maskulinním, asexuálním, který si mnoho lidí představí při tomto slově, naopak, ženským feminismem, který se snaží vytáhnou tu nejženštější stránku osobnosti. Feminismus, jež zdůrazňuje právě ženu v každé z nás a mužům prozměnu poskytuje náhled do ženských duší.

"Kdyby se vaše vagina oblékala, co by nosila?"

Hra se snaží bojovat proti všem tabu, které v této oblasti panují. Snaží se rozmíchat diskuzi - diskuzi na téma násilí na ženách (prostřednictvím příběhů znásilněných, zničených a ponížených žen), skrze příběhy heterosexuálních žen i lesbiček se snaží otevřít schránku s pravdou o ženské sexualitou, která byla prudérní společností zahrabána do nejzazšího koutu. Bojuje za ženský orgasmus! Za otevřený, veřejně přiznaný a vycychutnaný, vlhký orgasmus, ať už s ženou, mužem, či sama se sebou. Ať už náhodou nebo cíleně. Ať už v mládí nebo na sklonku života. Mluví o menstruaci. A především - otevřeně pojmenovává vaginy. Do vagin totiž promítá pravou podstatu ženy. Personifikuje vaginy, nechává je promluvit prostřednictvím svých majitelek, poukazuje na jejich ptořeby, nabádá vaginy k převlekům, vybízí je k otevřenému monologu. K monologu vagin. K monologu skutečných, neimaginárních, existujících vagin, jelikož všechny monology vznikly na základě skutečných rozhovorů, skutečných zážitků i myšlenek. Se ženami z různých etnických skupin, různých generací, různých prostředí. Žádné vymyšlené postřehy, ale jen to, co může skutečně prožívat jen žena, ale pochopit by to měl i muž.

"Jak voní vagina?"

Autorka pokládala otázky. Otázky o vaginách. Proložila jimi příběhy i knihu. Přidala fakta, přidala statistiky. Přidala úvahy, něco k zamyšlení i prožití. Nabídla cestu. Hodila záchraný kruh, kterého se můžeme chytit a odpíchnout se od dna tmářství, jež panuje okolo vagin, okolo žen. Kniha není nejnovější, témata však zůstala aktuální. Možná se dnes již může mluvit o vaginách, může se přiznat, že žena může milovat sex a za krámy nikdo nikomu facku nevlepí. Ale... Moje vagina... "chce cestovat, nepotřebuje velkou společnost. Chce číst, dovídat se nové věci a chodit ven....Chce laskavost. Chce změnu. Chce ticho a svobodu...Chce řvát. Chce se přestat zlobit. Už nechce být naštvaná. Chce chtít." Opravdu může?

Na to ať si odpoví každý sám. A nejlépe po přečtení knihy, kterou tímto doporučuji, byť trochu váhavě. Sama si nejsem jista, zda naplnila veškeré mé očekávání. Možná je to tím, že jsem se na ní příliš těšila. Možná tím, že jsem si ji představovala tak nějak jinak. Možná je to něčím jiným, možná i tím, že není až tak dobrá, nebo minimálně ne tak, jak jsem si myslela. Ale každopádně je zajímavá, stojí za čas a s chutí si jeden z monologů vypůjčím na divadelní soutěž. A věřte mi, upřímně se těším, až i já budu na podiu hřímat za vaginy.


Řekla by "Přídej holka, ještě můžeš!"
Jako ta nejsilnější droga.
A chodila by nahá.

Celkové hodnocení knihy: 60-70%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama