Týdenní jídelníček k lepší společnosti

3. října 2011 v 19:45 | E-Lištička |  Mezi řádky...
trochu spožděný článek na téma SpolečnostiPůvodně jsem také měla v plánu napsat provoplánový článek o tom, jak všichni zavrhujeme dětskou práci, ničení přírody, hladomory a otrocké pracovní podmínky, ale přitom k prohlubování všech problémů přispíváme. Původně jsem také chtěla láteřit, jak je celá naše konzumní společnost jen ovládáná medii a reklamou a nikdo se nenamáhá s přemýšlením nad důsledky svých činů. Ale víte co? Takovýhle kecálků, kteří pouze nadávají, jak je cělý svět špatný a prohnilý, je na světě (a dozajista i na blog.cz) spousta, ale všichni většinou zapomínají na to hlavní - přinést praktické řešení. Případně řešení kážou v podobě špinavé vody, a přitom sami pijí ledové víno. Avšak já, jelikož jsem v jádru optimistka a věřím, že mnoho lidí pouze nečinně přihlíží z pouhé nevědomosti, či bezradnosti, jelikož nevědí, jak se v celém tom civilizačním mumraji vyznat, s kapkou nadsázky přináším exklusivní "jídělníček" s jehož pomocí i vy můžete svůj život udělat etičtější a v konečném důsledku společnost alespoň o kapku lepší, a to navíc téměř bez námahy!


Nespornou výhodou celého "jídelníčku" je to, že konkrétní program i míra, rychlost a intenzita vaší "přeměny" je zcela ve vaší režii - všchyn chody i dny jsou víceméně prohzovatelné. Již zde tedy dostáváte k dispozici větší míru svobody, než vám možná dává běžný život.

  1. Den - den poznání
Snídaně: Získání základních informací, 20 minut zajímavě strávených nad zábavným poloanimovaným dokumentem Story of Stuff, při kterém pochopíte, jak "dnes šlape svět". Pokud nemáte potřebu chápat, můžete tento bod přeskočit.
Oběd: Vyřešení vnitnřích otázek: Souhlasím s tím? A má smysl vůbec něco podnikat? A co bych vlastně měl dělat? První otázku si musí vyřešit každý sám. Co se týče druhé, pak mně osobně vždycky pomůže si říct, že pokud si každý řekne, že tím, že on něco udělá, se nic nevyřeší, opravdu se nikdy nic nevyřeší. Pokud by však každý takový něco podnikl, situace by mohla být jiná. A co udělat? Pro začátek stačí přeskočit k druhému dni!
Večeře: Mrknout na server nazemi.cz nebo http://www.svetvnakupnimkosiku.cz a jemu přidružené. Pomohou vám vyřešit ještě nějaké technické dotazy. Jako dezert možno podávat další dávku zajímavých dokumentů z dokumentarni.tv
  1. Den - Zelená klasika - třiďte odpad a choďte pěšky.
Snídaně: Třiďte odpad. Klišé, které není na škodu připomenout, ael s malým dodatkem: třiďte všechno a třiďte správně. Že to děláte? Raději své znalosti prověřte na serveru jaktridit.cz nebo na každém recyklačním kontejneru(třídit toho dje mnohem více než jen "flašky a papír", stejně tak např. žátovka nepatří do skla ani do směsného odpadu)
Oběd: Nejšetrnější dopravním prostředkem je bezkonkurenčně "pěškobus", kolo či jiný benzínnepožírající prostředek. V případě cestování na větší vzdálenosti je šetrnější upřednostnit hromadnou dopravu(vlak, bus) - v přepočtu na jednoho cestujícího napáchá méně "škod" než osobní automobil(zvlášť, pokud v něm jede jen jeden člověk). To ale neznamená, že se auta nesmíte ani dotknout - jen zkuste popřemýšlet, kdy je to nutné a kdy nikoliv.
Večeře: Pro jistotu zkontrolujte dodržování dalších "základních pravidel": zhasínat, neplýtvat vodou, nepřetápět, nenechávat zbytečně puštěné spotřebiče, neplýtvat čímkoliv, kdykoliv, kdekoliv.
  1. Den - Co v žaludku, to ve svědomí.
Snídaně: Zadej do googlu heslo "fairtrade". (Možná už o něm něco víš z rpvního dne). Fairtrade je jediná značka(respektive certifikát), který ti zaručuje, že jídlo z exotických krajin(např. káva, čaj, čokoláda, tropické ovoce) bylo vyrobeno "férovým způsobem" - na palntáži nerpacovali děti, zemědělci dostali spravedlivě zapalceno a rpoto netrpí bídou... více např. nazemi.cz, férové banány
Oběd: Na nákup! Brzy zjistíš, že cena fairtrade výrobků je o něco vyšší, protože výrobci dostávají více(spravedlivě) zaplaceno. Pokud nemáš na to, aby sis kupoval/a jen fairtrade, zkus koupit takový výrobek alespoň někdy, i to je totiž podpora. Nebo se zkus trochu "omezit" - kupuj výrobky jako např. čokoláda, méně často, zato však když už, tak ve fairtrade kvalitě. A kde nakoupit? Buď na internetu, ve větších obchodních domech, specializovaných obchůdcích či v DMdrogerii.
Večeře: Zkus si vyhledat informace o bio výrobcích - ty by rpo změnu měli být šetrnější k životnímu prostředí. Možná si ymslíš, že o nich už víš dost, vždyť se o nich mluví všude, ale věz, že to nemusí být tak docela pravda. Načti si nějaké informace, zjisti si pravidla biopěstování, a pokud s nimi souhlasíš, můžeš stejně jako u fairtrade zauvažovat o jejich občasném azřazení do jídelníčku. (Doporučuji nakupovat v malých specializovaných obchůdcích či přímo od farmářů, např. na trzích. Obvykle nabízají podstatně nižší cenu než supermarkety. A pozor! Pokud se nechceš nachytat na falešný biovýrobek, vždy kontroluj certifikáty o biopůvodu výrobku!)
  1. Den - O opravdových potřebách.
Snídaně: Rozhlédni se po bytě, po svém pokoji... Uvědom si, kolik věcí máš, zkus se zamyslet, kolik z nich opravdu ptořebuješ. (Ne, neomezuj se, neměj výčitky nebo tak...Jen se zamysli)
Oběd: Vždy, když půjdeš na nákup čehokoliv, přemýšlej o tom samém. Opravdu potřebuješ tuhle novou věc? Opravdu si musíš koupit tamto? A proč? Pokud máš přesto pocit, že ano, nevadí. Ale možná, že přemýšlením o důvodu nákupu ještě ušetříš fůru peněz :o) A další tip - pokud je to možné, vyhýbej se jednorázovým výrobkům. většinou řpedstavují jen rychle a neefektivně vyplýtvaný materiál.
Večeře: Tvůj mobil, počítač, nábytek... je ještě v pořádku, použitelný, ael tebe už zkrátka omrzel? Nevadí. Ale než bys ho bez využití vyhodil na skládku, zkus se ještě porozhlédnout ve svém okolí - Není zde někdo, kdo by tvé staré věci ještě rád použil? Klidně mu je daruj! Charita? Dětské domovy? Co bleší trhy a internetoví aukce? Možná ještě za své staré věcí utržíš i nějaký ten peníz.
  1. Den - Outfit, kapitola sama pro sebe.
Snídaně: Každé ráno začíná ranní očistou, nanesením makeupu... Pokud tě trápí testování kosmetiky na zvířatech, či zkrátka touží po něčem přírodním, doporučuji(aniž bych chtěla dělat nějakou konkrétní reklamu) kosmetiku Alverde z DMdrogerie - je kvalitní(dokonce v biokvalitě), čistě přírodní, netestovaná na zvířatech a přitom cenově dostupná(mnohdy levnější než konvenční výrobky jiných značek). Najdeš u ní nejen líčení, ale i šampony, mýdla, laky na vlasy...Nebo se zkus porozhlédnout i po jiných značkách přírodní kosmetiky(ty už ale budou dražší)
Oběd: Oblečení, rozhodně důležitá část tvé image, za kterou velká část lidí utrácí nemalé částky. Není však žádným tajemstvím, že oblečení enbývá vyrobeno za zrovna etických podmínek. Víš ale o tom, že i oblečení existuje ve "fairtrade verzi"? zapátrej po netu (či např. na serveru sensi.cz) a zjistíš, že cenou se možná ani tak moc neliší od toho tvého(možná je dokonce levnější). Pokud ani tak na fairtrade oblečení nemáš, a nechceš se omezit stylem "místo dvou normálních triček jedno fairtrade", nevadí. Je ale fajn, že víš o téhle možnosti.
Večeře: Pokud tě již tvé oblečení ormzelo a toužíš po novém, platí to samé jako u ostatního spotřebního zboží - neznáš někoho, komu by se ještě líbilo? charita? dětské domovy? internetové aukce?....
  1. Den - Když ti "nicnedělání" nestačí.
Snídaně: Jsi nabuzen/a novou, etickou náladou a nestačí ti výše uvedené rady? Chceš udělat víc? Šestý den je tu pro tebe! Dej si hlt fairtrade kafe, zkousni to chlebem s místní biomarmeládou a jdeme na to!
Oběd: Jistě si pamatuješ doporučení ohledně zbavování se starých věcí. když to nepotřebuješ, prodej je...proč bys ale ty nemohl být tím, kdo si staré věci(např. oblečení "z druhé ruky") kupuje a ulevuje tak planetě, a s nejvyšší rapvděpodobností i své kapse? A nejde jen o oblečení..celkově zkus nepodléhat rychleseměnícím trendům, žij po svém, zkus se uskromnit. PS: Co třeba výroba vlastních šperků, oblečení ze starých materiálů?
Večeře: Koukni na server www.dobrovolnik.cz - můžeš se sám zapojit do dobrovolné činnosti, nebo dokonce zkusit pořádat akce "na vlastní pěst" (úklidy, bleší trhy, výstavy...). A hlavně: Zkus šířit myšlenku šetrného chování dál!
  1. Den - Další krok kupředu(?)
Snídaně: Vychutnej si vše, co jsi dosud změnil, udělal. neboj se pochválit se za každý detail.
Oběd: Popřemýšlej o tom, co by jsi ještě mohl změnit, udělat...
Večeře: Jdi spokojeně, spát, abys ráno mohl směle vykročit do lepší společnosti!

Zkusil/a si žít "týdenní jídelníček k lepší společnosti"? Máš k němu nějaké výhrady, tipy, nápady? Neboj se je napsat do komentářů i pro ostatní! ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama