Červen 2011

Pozdravy od Vsetína!:)

29. června 2011 v 13:45 | E-Lištička |  Mezi řádky...
Sice jsem před odjezdem ťukala rychlou zrávu o tom, že odjíždím a psaní článků tedy bude mít na týden pauzu, ovšem situace se nakonec vyvrbila tak, že v hájence, kde jsme ubytovaní, plus mínus funguje wifi, takže toho mohu zenužít a napsat malý článek :). Píšu malý článek, přesnější by bylo možná napsat "článeček", protože wifi zde opravdu je, ale volného času se mi příliš nedostává... Letní škola rozvojové spolupráce má opravdu velice nabitý program - přednášky, týmové hry, venkovní aktivity(např. dnešní fotbal hraný s vlastnoručně vyrobeným míčem - vyroben po vzoru afrických lidí, kteří nemají na koupi míče prostředky a tak si vyrábí vlastní míče z odpadků, v našem případě novinového papíru, igelitu a nitě, a také s poněkud upravenými pravidly - hráli jste někdy tak, že jednu nohu máte dohromady spojenou s nohou někoho dalšího?...), práce na vlastních projektech...je toho spousta a do toho jako "třešničky na dortu" překrásné prostředí s jedinečnou atmosférou a banda úžasných lidí....Více se dozvíte z reportu, který napíšu po skončení školy, pěkně doma, až budu mít již celý program za sebou a budu tak moci celkový dojem zhodnotit opravdu objektivně, s menším odstupem a nadhledem. Tak zatím - mějte se :)

PS: Možná, ale opravdu jen MOŽNÁ, stihnu vytvořit ještě dalších +/- 200 slov na téma týdne!

Odjeeezd...

26. června 2011 v 7:15 | E-Lištička |  Mezi řádky...
...na Letní školu rozvojové spolupráce. Notebook sice jede se mnou, ovšem v celém blízkém okolí prý není ani stopa po signálu - což znamená, že tento blog čeká týdenní pauza (návrat v pátek pozdě večer, nevím, jestli budu schopná hned psát...Ale nejpozději o víkendu to zas rozjedu naplno!). Ovšem nezoufejte a nezanevřete na tento blog, moji milí čtenáři! (a že dle žebříčků na blog. cz Vás tu není zas tak málo! ;)) Hned po mém návratu Vás čeká nový recept(na VÝBORNÝ domácí avokádový puding, hmmm...), článek o jednom výborném básníkovi, který v našich končinách dle mých zkušeností nepatří k nejznámějším, ovšem domnívám se, že je to dost škoda, dále pak snad nějaká ta povídka, nových 200 slov o... tematu týdne a samozřejmě report z Letní školy pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...Tak zatím! :)

Rozverná hádanka s letním nádechem:)

23. června 2011 v 21:14 | E-Lištička |  Povídky, fejetony, (pseudo)básně
Kulaté sluníčko
v teplejších lidských dlaních
hřeje tě vráščitou oranží
Když pukne - bělostí zazáří
a osvěží tvé smutné rty...(pomeranč)

Nouvelle Vague - Můj "nový" hudební objev...

23. června 2011 v 20:36 | E-Lištička |  Kulturní (vy)žití
...který si již nějakou dobu pohrává s mými smysly, když mi na cestách hraje do sluchátek. Skvělý tip pro každého, kdo má rád energickou, hravou, jiskrnou hudbu, která člověka přímo nabije pozitivní náladou!:)

Minireport: Pouliční hudební happening

23. června 2011 v 17:15 | E-Lištička
V úterý 21.6.2011 se v Praze konala akce s celkem výstižným názvem "Pouliční hudební happening: "SVÁTEK HUDBY 2011" Praha a její ulice" - šlo o příležitost pro všechny hudebníky, žongléry, herce a zkrátka veškerou uměleckou "sebranku", která má chuť využít jedinečné možnosti zahrát si legálně přímo v pražských ulicích. I přes počáteční nepříznivé počasí se nakonec akce zůčastnilo poměrně dost převážně mladých hudebníků, kteří tak zpestřili obvyklou atmosféru Starého Města svými hudebními výstupy.

+/- 200 slov o... Magii

21. června 2011 v 21:54 | E-Lištička |  +/- 200 slov o...
Představa, jež je mou asociací na slovo magie...

Taženej strůdl

18. června 2011 v 23:16 | E-Lištička |  Povídky, fejetony, (pseudo)básně
Taženej štrůdl - ten si může žít
celej den jen tak nataženej "hnít"
on se však radši pro všechny rozkrájí
U tebe v žaludku - teprv je v ráji!!!
;)

Mít za sebou krásný den...

17. června 2011 v 23:29 | E-Lištička |  Mezi řádky...
...je absolutně uvolňující pocit. Již ráno jsem se vzbudila s pocitem, že mám skvělou náladu a nenechám si ji za žádnou cenu zkazit - což se mi, řekla bych, až na malé mráčky, jež na chvíli zastínili můj dnešní nehynoucí, bezmezně idealistický optimismus, vcelku povedlo. Krásný den plný krásných zpráv, energie, nápadu, prožitků... Hezka známka z nemčiny, zítra výlet do Liberce, uspěšné sundání nastřelenych náušnic a koupení nových, které přišly do oušek místo původních....Pozdravení s malými králíčky u babičky na zahradě (jak roztomilá jsou ta zvědavá ouška, hopsání po králíkárně...!), posezení v trávě, příjemné šimrání paprsků po tváři....Na můj blog dle statistických údajů v žebříčcích chodí pravidelně hned několik lidí - Co víc si po ani ne týdnu "provozu" přát? Jen škoda, že komentáře příliš nepřibývají...Lidičky jestli tu jste, prosím pište! Vykřičte svou přítomnost do světa!:) Nevadí, že komentář nebude pochvalný....Každý názor je lepší než žádný, snesu kritiku, poněvadž - jak pravý staré čínský přísloví - "Kdo kritizuje je mým učitelem..." Učte mě mí čtenáři! Tak rásný den je třeba zapít - mém případě šálkem Sahlebu (Pro ty, jež s touhle dobrůtkou ještě neměli tu čest - jedná se o rozemletý kořen speciálního druhu orchideje, rozmíchaný v uvařeném mléce s mandlemi, skořií a rozinkami...Konzistencí připomíná hodně řídkou krupicovou kaší....Je to výborné, sladké a navíc prý nápoj má afrodiziakální účinky! - Škoda jen, že tu není můj přítel, abych poslední tvrzení ověřila v praxi...;) ).....Přeji všem tedy krásný den, krásný večer, krásné ráno či zkrátka krásný život, mír ve světě a mějte se rádi! :))

Bílkoviny v novém kabátě

17. června 2011 v 17:39 | E-Lištička |  Vařila Lištička...
Každý ví, že bílkoviny jsou pro naše tělo důležité. Taktéž asi každý ví, že je najdeme v mase. Stejně tak asi většina lidí ví, že vegetariáni jsou lidé, kteří maso nejedí. Odkud tedy berou své bílkoviny? A jsou alternativní "cesty k bílkovinám" jen pro vegetarriány, vegany a jiné "potrhlé blázny" nebo můžou zajímavě zpestřit jídelníček i průměrnému všežravci?
První článek v rubrice "Vařila Lištička..." je věnován právě alternativním potravinám, které mohou při vaření nahradit maso jakožto zdroj bílkovin. Také chci ukázat, že vegetariánská strava není jen nudnými variacemi na "sojové maso po milionté" zředěnými smažákem, naopak - nabízí až překvapivě pestrou škálu potravin, jídel i pochutin, dává možnost zpestření jídelníčku i pro nevegetariány. Tímto článkem rozhodně nechci nikomu vnucovat vegetariánskou stravu, jen chci poukázat na její, pro mnohé netušené, možnosti.

Svět patří koenzymu A....

16. června 2011 v 21:10 | E-Lištička |  Mezi řádky...
Školní maraton končí. Uzavření klasifikace v úterý...K třeťáckým ouškům pronikají zprávy o výsledcích státních maturit...

Mateřština aneb o nikdy neustávajícím vývoji jazyka

15. června 2011 v 21:52 | E-Lištička |  Povídky, fejetony, (pseudo)básně
Původně jen školní práce, z které se ovšem vyklubal, řekla bych a nejen já, povedený fejeton....Posuďte sami.

+/- 200 slov o... Vesmíru

14. června 2011 v 20:17 | E-Lištička |  +/- 200 slov o...
Jednobuněčný mikroorganismus na kulatém zrnku prachu. Vpravo nekonečno, vlevo nekonečno. Stejně nekonečný prostor všude kolem, kam jen by dohlédlo jeho oko, kdyby ovšem nějaké měl...

Všudybud

14. června 2011 v 14:00 | E-Lištička |  Kulturní (vy)žití
V sobotu 11.6. se konal v České Lípě již 7. ročník multižánrového českolipského hudebního festivalu Všudybud. Letos jsem bohužel nemohla zažít jeho atmosféru od začátku až do konce, přesto bych ráda shrnula své zážitky alespoň z toho mála, co jsem viděla (a především slyšela).

Kompozici začínáme úvodem...

11. června 2011 v 17:24 Mezi řádky...
"Kompozici začínáme úvodem...", přednáší učitelka na hodině slohu a já, inspirována a povzbuzena jejím výkladem, hbitě pokládám pero k papíru a začínám.